Energetická transformace v kryptoměnách: Ethereum's Proof-of-Stake a Bitcoin's Sustainability Challenge

Po letech očekávání společnost Ethereum, jedna z předních kryptoměn, konečně implementovala významný upgrade sítě, který revolučním způsobem změnil její ověřování transakcí, vytváření coinů a mechanismy zabezpečení sítě. Tento upgrade, známý jako proof-of-stake (PoS), měl pozoruhodný dopad na spotřebu energie Etherea a snížil ji o více než 99 %.

 

Spotřeba energie v kryptoměnovém průmyslu je již dlouho předmětem kritiky. Přechod Etherea na systém PoS řeší tyto obavy přijetím energeticky účinnějšího přístupu. Zdá se však nepravděpodobné, že bitcoin, nejznámější kryptoměna, půjde stejnou cestou. Bitcoin nadále spoléhá na systém zvaný proof-of-work (PoW), který zahrnuje specializované počítače, které soutěží o řešení složitých matematických problémů, aby ověřily transakce a vytvořily nové mince. Tento proces, známý jako těžba, hraje zásadní roli v zabezpečení bitcoinové sítě. V současnosti šance na úspěšnou těžbu nového bloku v bitcoinovém blockchainu vyžadují více než 100 sextilionů výpočetních pokusů. Tato úroveň výpočetní práce zajišťuje, že útočníci nemohou nashromáždit dostatek výpočetního výkonu k manipulaci se sítí. Nedávný výzkum však ukazuje, že jen v roce 2020 těžba bitcoinů spotřebovala ohromujících 75.4 terawatthodin elektřiny, čímž překonala celkovou spotřebu energie zemí jako Rakousko nebo Portugalsko.

 

Ethereum na druhé straně přešlo od energeticky náročného systému PoW a přijalo PoS. V tomto novém modelu Ethereum validátory nahrazují těžaře. Validátoři jsou zodpovědní za ověřování nových transakcí a jsou odměňováni Etherem, nativní kryptoměnou sítě Ethereum. Aby byla zajištěna integrita sítě, musí validátoři složit bezpečnostní zálohu a vsadit určité množství etheru. Pokud se validátor pokusí zaútočit na síť, riskuje ztrátu svého podílu. Zastánci Etherea věří, že tento penalizační mechanismus zvyšuje bezpečnost sítě. Naproti tomu bitcoinoví nadšenci tvrdí, že PoW zůstává bezpečnějším a časem prověřeným přístupem.
Nicméně spotřeba energie bitcoinu se stala naléhavým problémem, zejména ve světle globální klimatické krize. V reakci na to někteří prominentní těžaři bitcoinů aktivně hledají obnovitelné zdroje energie pro napájení svých datových center. Kromě toho se pokoušejí přerámovat příběh tím, že zdůrazňují spotřebu energie bitcoinu jako pozitivní aspekt a zdůrazňují jeho příspěvek k podpoře investic do stárnoucí infrastruktury elektrické sítě národů.

 

 

 

 

Rozvíjející se diskuse o spotřebě energie v odvětví kryptoměn podtrhuje důležitost udržitelnosti a odpovědnosti za životní prostředí. Zatímco přechod Etherea na PoS představuje významný krok k větší energetické účinnosti, spoléhání se bitcoinu na PoW je nadále předmětem zkoumání. Obě sítě zkoumají různé cesty, jak řešit dopady svých operací na životní prostředí a podporovat pozitivní obraz v kontextu probíhající klimatické krize.
Kromě oblasti kryptoměn se problém spotřeby energie v digitálním věku rozšiřuje na širší internetový ekosystém. Internet se svou rozsáhlou infrastrukturou datových center a síťových zařízení celosvětově spotřebovává značné množství energie. Zejména datová centra vyžadují obrovské množství elektřiny k napájení a chlazení serverů, které hostí webové stránky, aplikace a další digitální služby. Jak používání internetu stále exponenciálně roste, roste i poptávka po energii.

 

Probíhají snahy o větší udržitelnost internetu. Technologické společnosti stále více investují do obnovitelných zdrojů energie, aby poháněly své operace. Cílem iniciativ, jako jsou programy uhlíkové kompenzace a návrhy energeticky účinných serverů, je snížit dopad internetu na životní prostředí. Kromě toho výzkumníci zkoumají inovativní řešení, včetně získávání energie ze zdrojů, jako je solární nebo kinetická energie, pro napájení nízkoenergetických zařízení a infrastruktury internetu věcí (IoT).

 

Zde jsou příklady nejlepších Ethereum a bitcoinových Antminerů Antminer T19 Hydro ASIC pro bitcoiny nebo E9 PRO model Ethereum

 

Závěrem lze říci, že nedávný upgrade architektury sítě Ethereum představuje významný krok k řešení problémů se spotřebou energie spojenými s těžbou kryptoměn. Přechod na proof-of-stake nabízí energeticky účinnější alternativu k tradičnímu proof-of-work modelu. Pokračující spoléhání bitcoinu na těžbu a jeho značné energetické požadavky však vynesly otázku spotřeby energie do popředí. Obě kryptoměny zkoumají strategie, jak zmírnit svůj dopad na životní prostředí a sladit se s rostoucím globálním zaměřením na udržitelnost. Hledání ekologičtějšího odvětví kryptoměn přesahuje digitální měny a zahrnuje širší výzvy spotřeby energie v rámci internetového ekosystému. Vzhledem k tomu, že se technologie neustále vyvíjejí, bude nalezení udržitelných řešení zásadní pro zajištění ekologičtější digitální budoucnosti.