Your Cart

Vláda definitivně stvrdila konec preventivních testů zdarma. Platit se budou od září

Vláda definitivně stvrdila konec preventivních testů zdarma. Platit se budou od září; Zdroj foto: Jakub Plíhal

Zrušení hrazení preventivních testů ministrzdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) už dříve avizoval. Lidé se podle něj mají nechat očkovat. Očkování je jedinou účinnou prevencí covidu-19. “Pokud nedosáhneme kolektivní imunity, ani testování nám dlouhodobě nepomůže,” řekl v pondělí Vojtěch. Testování není prevencí, pomáhá až s odhalováním nakažených, uvedl.

Testy indikované lékařem či hygienickou stanicí budou i nadále hrazeny ze zdravotního pojištění.

Proti rozhodnutí zrušit hrazení preventivních testů se už v minulých dnech vyslovili zástupci kultury, cestovního ruchu či provozovatelé bazénů. Podle zástupců divadel to poškodí kulturní aktivity. Lidé, kteří si platí vstupenky, nebudou podle nich v žádném případě ochotní hradit si ještě testy. Podle České unie cestovního ruchu utrpí turismus i návazné služby. Asociace bazénů a saun ČR odhaduje, že bez možnosti podstoupit preventivní test na koronavirus na náklady zdravotní pojišťovny klesne zájem o služby o 40 až 60 procent.

Podle Vojtěcha se zatím nic nemění na tom, při kterých příležitostech se prokazování bezinfekčnosti po lidech požaduje. Kromě očkování a testu mohou bezinfekčnost doložit také dokladem o prodělání nemoci v posledních 180 dnech. Připomněl, že při cestování ale požadavky na doložení bezinfekčnosti stanovuje stát, do kterého lidé cestují.

Vojtěch na dotaz řekl, že vláda dnes nejednala o možnosti část vakcín darovat či prodat jiným zemím. Lídři členských států EU se na květnovém jednání Evropské rady shodli na tom, že darují třetím zemím společně 100 milionů dávek vakcíny. Podle tohoto závazku ČR do konce roku věnuje asi 2,39 milionu vakcín. Podle Vojtěcha se s ministerstvem financí řeší i možnost prodeje části vakcín. Vojtěch by chtěl, aby byl materiál příští týden na vládě schválen.

Napsat komentář