Your Cart

Průzkum: Dovolená nedovolená. Dvě třetiny zaměstnanců pracují i ve svém volnu

Průzkum: Dovolená nedovolená. Dvě třetiny zaměstnanců pracují i ve svém volnu; Zdroj foto: Reuters

Na otázku, zda jsou schopni odpojit se mimo pracovní hodiny od práce, odpovědělo kladně jen 35 procent dotázaných. To tedy znamená, že 65 procent lidí pracuje i o dovolené, víkendu či po večerech.

“Moderní technologie a digitalizace umožňují jednoduchý přístup k práci kdykoli a odkudkoli. V době pandemie digitalizace a práce z domova řadě odvětví pomohly pokračovat v činnosti bez zásadních omezení. Na druhé straně firmy ale musí chránit své zaměstnance před prakticky nepřetržitou prací. Z dlouhodobého pohledu vede práce o víkendech či dovolených k poklesu efektivity a vyhoření zaměstnance,” uvedla expertka PwC ČR Andrea Linhartová Palánová

Zaměstnancům podle průzkumu nový fenomén práce z domova vyhovuje. Pouhých devět procent lidí, kteří v době pandemie pracovali z domova, se chce naplno vrátit do kanceláří. Drtivá většina pracovníků (72 procent) vítá mix práce z domova a z kanceláře.

Na 19 procent lidí uvádí, že by nejraději pracovali pouze z domova. Velkou roli ve vnímání práce z domova přitom hraje dojíždění, práci z domova preferují více lidé z městských aglomerací se složitější dopravní situací.

Flexibilita díky moderním technologiím

Pracovní prostředí umožňující díky digitálním nástrojům větší flexibilitu musí být v souladu s dobrým duševním zdravím zaměstnanců. Pouze čtvrtina lidí přitom uvedla, že se jejich zaměstnavatel o duševní pohodu stará.

Pokračující digitalizace a automatizace procesů v blízké době trh práce výrazně promění. To si uvědomují i zaměstnanci, 39 procent z nich se domnívá, že jejich současná pracovní pozice bude během pěti let zastaralá.

“Pokračující digitalizace a automatizace budou pracovní trh měnit, řada pracovních pozic, tak jak je známe nyní, zanikne. Zaměstnanci na tyto změny budou muset reagovat a osvojovat si nové znalosti a dovednosti,” vysvětlila Linhartová Palánová.

Průzkum uskutečnila PwC mezi 32 500 lidmi, zahrnujícími dělníky a kancelářské pracovníky, vlastníky firem, pracovníky na dohodu, studenty i nezaměstnané hledající práci. Průzkum se konal v 19 zemích světa, Austrálii, Kanadě, Číně, Francii, Německu, Indii, Japonsku, Kuvajtu, Malajsii, Nizozemí, Polsku, Kataru, Saudské Arábii, Singapuru, Jižní Africe, Španělsku, Spojených arabských emirátech, Velké Británii a USA.

Napsat komentář