Your Cart

Na fotbal do Maďarska míří tisíce Čechů. Očkovaní se bát nemusí, říká epidemiolog

Na fotbal do Maďarska míří tisíce Čechů. Očkovaní se bát nemusí, říká epidemiolog; Zdroj foto: Reuters

Česká fotbalová reprezentace dokázala na mistrovství Evropy postoupit ze skupinové fáze do osmifinále a v neděli se utká s Nizozemskem. Zápas bude hostit Puskás Aréna v Budapešti, která pojme 61 tisíc diváků. Maďarsko přitom jako jediná z jedenácti hostitelských zemí právě probíhajícího šampionátu dovolí naplnit kapacitu stadionu ze sta procent. 

Ihned od oznámení soupeře a termínu zápasu vypukl mezi českými fanoušky velký souboj o vstupenky. Fanklub fotbalové reprezentace dokonce musel brzy zastavit čekací listinu s kódy. Ty fanouškům umožňovaly zakoupit si lístky na stránkách evropské fotbalové asociace UEFA.

“Co se týká počtu lístků na osmifinálová utkání, je potřeba říct, že vstupenky prodává UEFA, nikoliv Fotbalová asociace České republiky, která tak nemůže mít na rozdíl od UEFA přehled o celkovém počtu prodaných vstupenek. Každopádně podle protokolu musí být pro české fanoušky vyčleněno minimálně pět procent kapacity stadionu, v tuto chvíli probíhá v tomto duchu prodej pro fanoušky přes kódy od Fanklubu české reprezentace,” říká mluvčí FAČR Michal Jurman.

Čeští fanoušci ale budou patrně tvořit na stadionu více než jen pět procent publika. Evropská asociace totiž ještě velkou část lístků pustí do volného prodeje, takže příznivci české reprezentace mohou nakonec zaplnit třeba i polovinu stadionu pro více než 60 tisíc lidí. 

Fanouškům, co vstupenku seženou, stačí pouze negativní PCR test, který je maximálně 72 hodin starý, nebo potvrzení o očkování proti covidu-19. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) však české fanoušky nabádá, aby na stadion v Budapešti nejezdili. “Doporučuji primárně, aby lidé zápas sledovali z domova. Tyto hromadné akce mohou být za současné situace velkým rizikem. Byl bych velmi obezřetný,” říká ministr Vojtěch. 

Na riziko nákazy upozorňuje také epidemiolog Roman Chlíbek, který působí v poradním orgánu na ministerstvu zdravotnictví. “Riziko šíření koronaviru na plném stadionu v Budapešti je vyšší i kvůli výskytu indické mutace. Nedá se ale úplně odhadnout, jak velké toto riziko je. Nebál bych se na zápas jet s očkováním, ale fanouškům, co mají tři dny starý PCR test, bych to nedoporučoval. Test mohl být pořízen v době, kdy se ještě u nich virus nemusel projevit. Chápu ale, že pořizovat testy v den zápasu by bylo pro mnoho fanoušků obtížné,” říká Chlíbek.

Pokud už se lidé rozhodnou na stadion přece jenom vyrazit, doporučuje ministr Vojtěch, ať mají nasazený respirátor, často si dezinfikují ruce, a pokud to bude možné, ať dodržují od ostatních odstup minimálně 1,5 metru. “Fanoušci by také měli zvážit test po návratu do Česka, i když to není povinné, protože je Maďarsko na covidové mapě zelené,” vysvětluje ministr. 

Epidemická situace v Maďarsku se podobně jako v Česku zlepšuje. Jen tři státy v Evropské unii mají za posledních 14 dní po přepočtu na obyvatele méně případů covidu-19 než Maďarsko, kde za dva týdny přibylo 15 případů na sto tisíc obyvatel. Česko je na tom o něco hůře, když eviduje 23 případů na sto tisíc obyvatel. 

Maďarský premiér Viktor Orbán tak ve středu otevřel pro turisty hranice, které pro ně byly od loňského září zavřené. Do země už nesmí jezdit pouze lidé z Ukrajiny a stále platí zákaz přicestovat leteckou dopravou. Turisté se však pořád nesmí na maďarském území ubytovat kromě očkovaných lidí ze zemí, se kterými Budapešť uzavřela dohodu o uznávání certifikátů o očkování. Mezi tyto země patří i Česko.

Napsat komentář