Your Cart

Covid pas, očkování, test nebo prodělání nemoci. Chorvatsko mění podmínky pro vstup

Covid pas, očkování, test nebo prodělání nemoci. Chorvatsko mění podmínky pro vstup; Zdroj foto: Shutterstock

“Každý, kdo má toto osvědčení (digitální certifikát neboli covid pas), bude moci bez omezení vstoupit do Chorvatské republiky,” citoval ministra vnitra Davora Božinoviće server Dnevnik. Pro získání tzv. covid pasu je nutné být očkovaný, prokázat se negativním testem nebo potvrzením o prodělání covidu-19. I ty budou v Chorvatsku stačit, pokud cestující nebude covid pas mít.

V posledních dnech přitom Češi cestovali do Chorvatska bez omezení a nemuseli nic z těchto potvrzení předkládat.

Z testů je nyní potřeba antigenní test ne starší než 48 hodin nebo PCR test ne starší než 72 hodin. U očkování stačí alespoň 22 dnů od podání první dávky.

Za účelem rychlejšího odbavení na hraničním přechodu se také doporučuje ohlásit předem příjezd prostřednictvím aplikace Enter Croatia.

Chorvatsko rozhodlo o změně narychlo v noci, uvedl český ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Děti do 12 let, pokud jsou v doprovodu rodiče nebo opatrovníka, mohou podle něj do země bez omezení, pokud rodiče či opatrovníci mají očkování, negativní test nebo potvrzení o prodělaném covidu-19.

Od čtvrtka vstoupil v platnost takzvaný evropský covidový pas, který má usnadnit cestování v unijních zemích. Lidé se jím budou prokazovat, že jsou očkovaní nebo mají negativní test na koronavirus. Povinně ho musí akceptovat všechny státy sedmadvacítky, budou však moci stanovit pro jejich majitele omezení například v podobě karantény v případě, že počet nakažených začne opět stoupat.

Digitální covid pas si mohou lidé stáhnout či vytisknout prostřednictvím webového portálu ocko.uzis.cz. K dispozici je už také nová mobilní aplikace ministerstva zdravotnictví s názvem Tečka, kde lidé svá potvrzení o očkování, testu nebo prodělaném covidu-19 naleznou také.

Napsat komentář