Využití technologií datových center pro podporu velkých dat, analýzy dat nebo iniciativ AI

Kromě napájení, chlazení a účinnosti se vedoucí datových center zaměřují na nové oblasti růstu a technologického vývoje. Nejnovější výzkumná zpráva Jones Lang LaSalle naznačuje, že jak odvětví datových center stále dospívá, podniky budou důsledně vyhledávat doplňkové služby a outsourcovat odborné znalosti datových center, protože hybridní modely se v roce 2018 a dále stanou normou. Dále poukazují na to, že datová centra se v posledních letech exponenciálně zkomplikovala. Tato komplikace se týká všech aspektů podnikání: zařízení, hardwaru, požadavků uživatelů a řešení. Podle společnosti JLL bychom jako lídři v oblasti datových center měli očekávat skokový nárůst poptávky po vzdáleném monitorování, cloudové správě a přizpůsobených produktech.

A konečně, jejich zpráva ukazuje, že rozšiřující se potřeba podniků být blízko koncovým uživatelům povede ke zvýšení růstu na menších satelitních trzích. Rostoucí význam „hranových“ trhů začne hrát významnější roli ve strategiích datových center. Navíc, pokud jde o okraj, tam je již velká popularita. V nejnovější studii AFCOM State of the Data Center Industry jsme zjistili, že 81 % respondentů uvedlo, že účelem okrajové výpočetní kapacity je podpora a umožnění internetu věcí. Ve skutečnosti čtyři z deseti respondentů buď nasadili nebo plánují implementaci okrajové výpočetní kapacity v blízké době.

Co to však znamená pro zbytek odvětví? Jak to ovlivní návrh datového centra, aby organizace mohly tyto iniciativy podporovat?

Stav služeb datového centra

Ve stejné studii AFCOM jsme se ptali, co dělají vedoucí datových center, pokud jde o využití nových a inovativních řešení. Pamatujte, že tato řešení jsou zaměřena na zlepšení efektivity datových center a zároveň stále poskytují zákazníkům nové možnosti. Zjistili jsme, že na prvním místě jsou čtyři řešení, přičemž první dvě jsou Data Analytics a Big Data. Ve skutečnosti 52 % respondentů uvedlo, že již využívá analýzu dat, a dalších 42 % uvedlo, že již používá velká data.

Další dvě řešení – strojové učení a umělá inteligence – jsou již na mapě, přičemž asi 50 % uvádí, že je buď již používají, nebo je budou používat v průběhu příštích tří let.

Úplně mě nepřekvapuje, když vidím, že se tyto typy služeb datových center stávají u lídrů v našem odvětví tou nejlepší. Pamatujte, že pokud jde o využití datového centra, při vytváření dat nedochází k žádnému zpomalení. Nejnovější zpráva Cisco Cloud Index naznačila, že roční globální provoz IP datových center dosáhne do konce roku 20.6 2021 zettabytů (ZB), což je nárůst z 6.8 ZB ročně v roce 2016. Navíc odhadují, že se globální provoz IP datových center během příštího roku ztrojnásobí. pět let.

Takže – co dělají vedoucí datových center, aby udrželi krok? Investují do vyvíjejících se technologií na podporu věcí, jako je analýza dat a velká data. Existují dvě řešení, která vynikají.

  • Vysoce výkonný výpočetní systém (HPC). Podle nejnovější studie provedené společností Hyperion Research se předpokládá, že celosvětový trh s umělou inteligencí založenou na serverech HPC se rozšíří o 29.5 % CAGR a v roce 1.26 dosáhne více než 2021 miliardy USD, což je více než trojnásobek 346 milionů USD v roce 2016. Hyperion definuje HPC AI trh jako podmnožina trhu vysoce výkonné analýzy dat (HPDA), která zahrnuje strojové učení, hluboké učení a další pracovní zátěže AI běžící na serverech HPC. Zjištění této studie je silným ukazatelem toho, že lídři datových center investují do technologií, které přinášejí více uživatelů, pracovní zátěže a zákazníků do architektury jejich služeb. Pokud dokážete podporovat umělou inteligenci a analýzu dat pomocí HPC – budete schopni získat vedoucí pozici v našem odvětví.
  • Hyperkonvergovaná infrastruktura (HCI). Řekl bych, že vedle all-flash řešení je HCI jedním z nejžhavějších infrastrukturních řešení, se kterými jsem měl možnost v poslední době pracovat. Tyto druhy systémů můžete využít pro vše od umělé inteligence přes analýzu dat až po virtuální desktopy a aplikace. Navíc je celkem jasné, že se zdá, že trh souhlasí. Podle nejnovějšího IDC Converged Systems Tracker vzrostly celosvětové tržby z trhu konvergovaných systémů ve čtvrtém čtvrtletí roku 9.1 (3.6Q2017) meziročně o 4 % na 17 miliardy USD. Tržby za celý rok přesáhly 12.5 miliardy USD, což představuje 9.4% nárůst oproti předchozímu roku a poprvé trh přesáhl 12 miliard USD v kalendářním roce.

„Počet organizací, které nasazují konvergované systémy, se do roku 2017 nadále rozrůstal,“ řekl Eric Sheppard, viceprezident pro výzkum podnikových serverů a úložiště. „Toto posunulo celkovou tržní hodnotu za rok přes 12.5 miliardy dolarů. I když ne všechny tržní segmenty během roku vzrostly, ty, které rostly, byly schopny poskytnout značné výhody související s nejzákladnějšími problémy infrastruktury, kterým dnešní datová centra čelí.“

 Existují i ​​další významné výhody pro vaše datové centrum. Kromě toho, že budete moci podporovat vznikající služby datových center, můžete zvýšit efektivitu, snížit prostor infrastruktury a zlepšit celkový výkon datového centra. Pokud pracujete s vyvíjejícím se modelem datového centra a hledáte obnovu/renovaci svého ekosystému – ujistěte se, že HCI (a all-flash řešení) jsou součástí směsi.

Jedním z nejvýznamnějších trendů, které jsem viděl od lídrů datových center, bylo tempo inovací a snaha zůstat konkurenceschopní. Vše od partnerství s cloudovými dodavateli až po poskytování konkrétních nabídek „as-a-Service“ k odlišení datového centra od ostatních konkurentů. V konečném důsledku z toho mají prospěch všichni, protože tempo evoluce se ještě zrychluje. Během toho všeho je mým prvním doporučením vidět celkový obraz a zapojit všechny vaše týmy. Pochopení uživatelské zkušenosti, přístupových metod a – konkrétně – jak vaše řešení ovlivní trh, na který cílíte.

Mohli byste mít ty nejlepší systémy na místě; ale bez dobré vize a strategie mohou být vaše schopnosti přiměřeně omezené. Mnoho organizací v oblasti velkých podniků a středních podniků hledá svá datová centra nejen jako poskytovatele infrastruktury; ale spíše jako motory inovací. Spolupracujte s vysoce kvalitními partnery a řešeními, kteří tuto inovaci umožňují.