'Smart' je The New Normal – ale co to vůbec znamená?

V době, kterou zažíváme, není nic normálního. Zrovna nedávno se mě během hovoru někdo zeptal, co plánuji dělat za 12–18 měsíců, pokud jde o návrh cloudu a vývoj datových center. Vlastně jsem se musel zastavit a přemýšlet o té otázce... Nebyl jsem si ani 100% jistý, jaký je den, natož co se bude dít během příštího roku.

Zmínil jsem však, že mnoho systémů, které používáme každý den, bude mnohem chytřejších. Na schůzce Zoom byla pauza, když se mě ta osoba zeptala: "No, co to vlastně znamená?"

Existuje mnoho definic týkajících se „chytrých“ řešení. Ostatně „chytré“ telefony už nějakou dobu máme. Takže v kontextu technologie, datových center a vás, spotřebitele – co znamená smart?

Nejprve začněme cíli, kterých se moderní chytré technologie snaží dosáhnout. Dám vám Billova čtyři pravidla pro práci a pochopení chytrých řešení:

1. Chytré technologie jsou navrženy tak, aby vám usnadnily život.

2. Chytrá řešení jsou navržena tak, aby přidávala hodnotu.

3. Chytrá řešení vám pomohou vidět vzory a pracovat se systémy tak, jak jste to nikdy předtím nemohli.

4. Pokud vaše chytré řešení komplikuje, fragmentuje nebo činí vaše prostředí méně bezpečným... možná není tak chytré, jak jste si mysleli.

Dovolte mi uvést konkrétní příklad od skvělé společnosti Mojo Vision, která vyrábí chytré brýle/čočky. Toto je výňatek z jejich webu:

Pomocí rozšířené reality (AR) lze data prezentovat na displejích zabudovaných do brýlí nebo náhlavní soupravy. Můžete vidět podrobné pokyny při chůzi, důležité kroky pro výměnu neznámé části stroje nebo body pro rozhovor při prezentaci – to vše bez držení zařízení nebo pohledu dolů na obrazovku. Díky použití nositelného displeje vám AR pomáhá udržet koncentraci tím, že poskytuje informace přímo a bez použití rukou.

Mojo Lens využívá jedinečnou, účelově vytvořenou mikroelektroniku a nejhustší mikrodisplej na světě k bezproblémovému vrstvení digitálních obrázků a informací do vašeho života. Díky poskytování důležitých informací prostřednictvím chytrého softwaru, který rozumí vašemu kontextu, vám Mojo Lens umožňuje být tím nejlepším já v jakékoli situaci.

Zajímavé je, že tato společnost se nesnaží vyřešit každý problém. Snaží se pomoci lidem vidět „lepší svět“ a umožnit lepší budoucnost. Chytré technologie v našem každodenním životě mají potenciál změnit i narušit náš svět.

To je důvod, proč jsou chytré technologie v datových centrech tak velmi důležité pro to, co dnes děláme, a pokud vidíte tak daleko dopředu, také pro to, co se stane za 12–18 měsíců ode dneška. Ale pojďme definovat smart v kontextu datového centra.

Jste jen tak inteligentní jako vaše data

Podíváme-li se na datové centrum, každý jednotlivý kus „chytré“ fyzické komponenty je poháněn daty. To je mízou dnešních chytrých řešení. Takže když uslyšíte slovo 'chytré' cokoliv... přemýšlejte o tom z pohledu dat. Jaké informace vytváří? Jak budou tato data použita? Mohou mi tyto informace poskytnout lepší přehled? Pokud jsou vaše chytrá řešení určena k tomu, aby jednoduše poskytovala podrobnosti k určitému bodu v čase, jsou to spíše návrhy v reálném čase; spíše než chytré systémy schopné dívat se dál na základě datových vzorů.

S přímým odkazem na AFCOM State of the Data Center Report se musíme podívat na to, jak naše odvětví definuje a používá chytrá řešení. V této souvislosti si na chvíli promluvme o připojených zařízeních. Cisco nedávno oznámilo, že díky internetu věcí dosáhne celkové množství dat vytvořených (a ne nutně uložených) jakýmkoli zařízením do roku 847 2021 ZB ročně. Jak zdůrazňují, generovaná data jsou o dva řády vyšší než uložená data.

Při pohledu na rok 2025 a dále společnost IDC předpověděla, že do roku 2025 bude průměrný připojený člověk kdekoli na světě komunikovat s připojenými zařízeními téměř 4,800krát za den – v podstatě jedna interakce každých 18 sekund.

Tato řešení si najdou cestu do datového centra, pokud se tak ještě nestalo.

Více než tři ze čtyř respondentů (76 %) se domnívají, že nové technologie jako IoT a Smart Sensors ovlivní toto datové centrum, včetně 30 % z nich, kteří již takové technologie v datových centrech nasadili.

Kromě toho čtvrtina všech respondentů uvedla, že IoT a Smart Sensors by pomohly předefinovat správu datových center. Konkrétně, když jsme se zaměřili na DCIM, zjistili jsme, že využití dat a dokonce i strojové učení je pro lídry inovativních datových center tou nejdůležitější.

Když jsme o tom diskutovali s našimi účastníky AFCOM DCIM Leaders Lab, zjistili jsme, že pokud jde o nástroje a funkce DCIM, již máte přístup k některým velmi výkonným funkcím. To zahrnuje:

  • Hluboká integrace s virtualizačními řešeními, včetně VMware, Citrix, Microsoft, KVM a dalších.
  • Integrace s nástroji ITSM/ITOM jako ServiceNow a BMC.
  • Služby sběru dat, které se následně integrují s pokročilou analytikou a business intelligence.
  • Pokročilé možnosti simulace kolem různých systémů datových center.
  • Strojové učení využívá data již vygenerovaná senzory, kritickou infrastrukturou, IT vybavením a aplikacemi.
  • Rámce zahrnující shromažďování dat, vzory pro prediktivní výkon a tepelné, příkazové a řídicí akce z analytických zpráv a také nástroje pro vývoj vlastních vzorů.
  • Integrace s AI a stroji strojového učení, jako je IBM Watson.
  • Proaktivní a prediktivní bezpečnostní hlášení.
  • Specifická řešení pro správu cloudových a okrajových prostředí.

Je důležité si uvědomit, že seznam nových a pokročilých funkcí se bude nadále rozrůstat. co je na obzoru? Podrobnější vizualizace dat, větší integrace s cloudem a edge, vylepšená řešení v oblasti zabezpečení a dokonce rozšířená realita jako funkce DCIM.

Dokonce i naše nejnovější zpráva naznačila, že většina respondentů (77 %) se domnívá, že budoucí systémy DCIM budou ještě podrobněji integrovány s cloudovými a virtualizačními řešeními. 27 % z nich již dnes vidí tato pokročilá řešení.

Závěrečné myšlenky: Chytré neznamená složité

Toto je významný bod, který je třeba vzít. Slyšeli jsme termíny jako „rozrůstání virtuálních strojů“, kdy máme příliš mnoho nespravovaných nebo neviditelných virtuálních strojů. No, je tu skutečný problém „inteligentního rozrůstání“. Nebo s chytrými technologiemi, které spolu nefungují, byly nasazeny různými týmy, které spolu nikdy nemluvily, nebo jde o malý projekt člověka nebo dvou, který šel do výroby. Ano, to všechno jsou skutečné věci, které jsem viděl, jak se dějí. Právě v nich se z chytrého může rychle stát problém. Pamatujete si tato čtyři pravidla? Nespravované chytré systémy mohou absolutně ovlivnit výkon, dobu provozuschopnosti a dokonce i bezpečnost.

Pamatujte, že chytrá řešení jsou založena na datech. A jsou to právě tato data, díky kterým budete vy i zařízení nebo technologie chytřejší. Bez dat je „chytré“ zařízení k ničemu. Ve své části světa si udělejte čas, abyste pochopili, co znamená nasazení „chytrých“ technologií. Především se ujistěte, že toto slovo abstrahujete a uvádíte do kontextu, abyste viděli význam slova „chytrý“. To znamená, že máte hluboké porozumění tomu, co tato řešení dělají, jak se integrují s vaším datovým centrem a co vám pomohou odhalit v budoucnu.

Především – zapojte své týmy! Čím více budete spolupracovat kolem návrhů založených na datech, tím chytřejší budou všichni.